Autor: dr Dominik Orłowski

Historia pierników zaczęła się w starożytności. Wtedy popularne były ciastka smarowane miodem, zwane ,,miodownikami”. W jednej z rzymskich książek kucharskich autorstwa Apicjusza znalazł się przepis na miodownik z pieprzem, który był bliski późniejszemu piernikowi. Po upadku imperium rzymskiego tradycja uległa jednak zapomnieniu. Dopiero w średniowieczu miodowniki z przyprawami według antycznych receptur zaczęły piec na nowo zakony, a szczególnie Benedyktyni. Było to możliwe dzięki wyprawom krzyżowym, które pozwoliły sprowadzać do Europy duże ilości przypraw. Wraz z rozwojem miast, pojawiły się wyspecjalizowane cechy piernikarskie, które korzystały z doświadczenia zakonników. Aromatyczne, ciemne, korzenne ciasta miodowe znane były przede wszystkim na ziemiach słowiańskich, na Węgrzech oraz w Czarnogórze, Niemczech i wszystkich miastach hanzeatyckich, a także w Skandynawii. Miodowniki przygotowywano z miodu pszczelego, nadającego niepowtarzalnego smaku, aromatu i trwałości, zagniatanego ze zrumienionej mąki żytniej, z dodatkiem wódki oraz ostro pachnącej mieszanki przypraw korzennych: zmielonego pieprzu, imbiru, cynamonu, goździków i kardamonu.

Odsłony: 2427


Przedstawiciele naszej szkoły przekazali dary dla niezwykłego schroniska.
Jest to Schronisko w Korabiewicach-Viva. Zbiórkę wolontaryjną zorganizowały panie: Ewa Bielak, Anna Mirończuk, Aleksandra Wojciechowska, Marzena Dymarska i Lidia Łojek przy wsparciu p. Mirosława Dzikowickiego. Zbiórkę prowadził szkolny KLUB EKOLOGA i Koło „Futrzanych Wolontariuszy” ( klasa I d, III c i III cz). Uczniowie zbierali konkretną, zdrową karmę, koce, kołdry, ręczniki oraz środki czystości, co złożyło się na efekt „zapakowanego” samochodu, który po godzinach lekcyjnych powędrował na miejsce pod wodzą pana Wiesława - pracownika naszej szkoły. Pan Wiesław Iwanek dowiózł całą ekipę wraz z ekwipunkiem oraz zadbał, aby każde zwierzę zobaczyło gości. Fotoreportaż wykonała studentka Dziennikarstwa i Medioznawstwa: Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej - Laura Bielak.
Schronisko w Korabiewicach jest pod opieką Fundacji Viva od 2012 roku i wolontaryjnie opiekuje się  zwierzętami, których nikt nie chciał, z różnych powodów…Wszystkie zwierzęta  są tu należycie karmione, pojone, leczone regularnie, a także wyprowadzane na spacer i poddawane socjoterapii.
Opiekunowie tych „braci mniejszych” to rzetelny, zaangażowany zespół pracowników, jak i niesamowity zespół wolontariuszy – zwany TeamKorabiewice!
 Schronisko posiada przyjazną infrastrukturę – bezpieczną, stabilną, która zaczyna pełnić rolę centrum edukacyjnego nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale i dorosłych. To bezpieczny teren, w którym panuje niezwykła atmosfera zgody, życzliwości i chęci niesienia bezinteresownej pomocy.
To miejsce, w którym uczymy się empatii, uwalniamy w sobie pokłady altruizmu i zwykłej przyzwoitości, która... jest ponoć dana wszystkim ludziom…
Opiekunowie zwierząt w schronisku chcą, aby Korabiewice były modelowym schroniskiem w Polsce – wyznaczającym standardy, zmieniającym mentalność ludzi, ukazującym prawdę o właściwym kontakcie z żywym, czującym i myślącym stworzeniem, które odpłaca się bezwarunkową miłością i przywiązaniem.
KORABIEWICE to schronisko dla zwierząt nazywane „przystanią dobrą”, nawet wesołą, gdzie zwierzęta naprawdę się uśmiechają, a ich ogony dziarskoogony merdają, bo…znalazły dom. Znalazły się w przystani, w której, być może, znajda jeszcze domy dzięki udostępnianiu ich wizerunków do adopcji.
Schronisku i zwierzętom potrzebne są na to środki finansowe. I to ogromne. To obszar, na którym mieszkają wszystkie prawie gatunki zwierząt pasterskich i domowych. Tak, jak na każdej wsi. Tylko tutaj nie są traktowane w sposób „ekonomiczny” i przedmiotowy jako rzecz dla zysku. Mają swoją godność, imię i kawałek placu. Mają dom.
 Dziękujemy naszym wspaniałym uczniom, gratulujemy pomysłu nauczycielom, pracownikom, a Dyrekcji dziękujemy za wsparcie tej niezwykłej inicjatywy! Wkrótce podziękowania imienne i mini-fotoreportaż uczniowski. ( Koło Dziennikarskie ZSG)

Odsłony: 2024

ZDROWY STYL ŻYCIA czyli Święto Polskich Plonów na Poznańskiej
 W naszej szkole tradycyjnie trwa nieustanna walka o zdrowie, urodę i figurę fit pod hasłem FARMA ZDROWIA I STYLU FIT NA POZNAŃSKIEJ, która łączy w sobie obchody wielu różnorodnych , rocznicowych imprez o charakterze promocji zdrowego stylu życia. Listopadową promocję zdrowia i urody rozpoczęły obchody kliku rocznic: Światowego dnia wegetarianizmu, Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, Promocji ekologii w diecie, Święta Polskich Plonów oraz innych, lokalnych dni o charakterze świadomego wyboru działań prozdrowotnych.
Kilka połączonych komisji, pod przewodnictwem p. Edyty Gulińskiej, p. Ewy Skrońc-Bielak, p. Eugenii Kościk i p. Eweliny Warchoł zorganizowało w dniu 7 listopada barwny i smaczny happening, w trakcie którego uczniowie przypomnieli pojęcie ludowości w tradycjach polskiej kuchni (zdrowo i naturalnie), a smaczna zupa dyniowa, tarta buraczana i jabłka z polskich sadów zadowoliły podniebienia najbardziej wyrafinowanych smakoszy.
Uczniowie promowali polskie produkty ekologiczne, a Koło Teatralne po swojsku „przygrywało” na akordeonie, przywołując nastrój rodzimych pól, zgodnie z tradycją Święta polskich plonów.
 Miesiąc listopadowy będzie upływał pod hasłem EKO – e-zdrowia i promocji haseł Patrona szkoły, twórcy nauki o żywieniu, który przekonał społeczeństwo, że właściwe odżywianie to podstawa zdrowego życia.
 

Koło Dziennikarskie ZSG pod opieką  Ewy Bielak i Marcina Rakowicza

Odsłony: 1960
 

WOLONTARIAT EKOLOGICZNY

Grupa uczniów ZSG (pod opieką pani Ewy Bielak) otrzymała Dyplom Uznania za swą charytatywną działaność na rzecz stołecznego środowiska fauny i flory warszawskiej.

Uczniowie w trakcie roku szkolnego zbierali karmę dla zwierząt wolnożyjących na terenie Warszawy i przekazywali ją Komisji Społeczno-Ekologicznej na potrzeby związane z dokarmianiem dziko żyjących kotów i wirtualną adopcją bezpańskich psów- ważnych elementów eko systemu miejskiego.

Działalność uczniów ZSG - jest zwiazana z edukacją ekologiczną.

Klubu Ekologa i tzw "Futrzani wolontariusze" obchodzą już 16. rocznicę swej działalności na rzecz "braci mniejszych".

Edukacja ekologiczna (element edukacji środowiskowej) – koncepcja kształcenia i wychowywania społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego zgodnie z hasłem myśleć globalnie – działać lokalnie.

Oryginał podziękowania został przekazany na ręce pani dyrektor Marzeny Cieślak.

Odsłony: 2247
 

WYKŁAD FUNDACJI Banku Ochrony Środowiska

  W dniu 27.03.2018r klasy 1j, 2a i 2b uczestniczyły w wykładzie dotyczącym: „Wpływu stanu środowiska na jakość żywności”.
       Pan dr Adam Kiedrowski omówił pośrednie i bezpośrednie źródła zanieczyszczeń żywności. Zwrócił uwagę na temat, że w przeszłości żywność była stosunkowo mało przetwarzana i w większości spożywana w stanie naturalnym, natomiast obecnie zanieczyszczenia występują zarówno w żywności pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

     Wszystkie substancje chemiczne przedostające się do mleka, mięsa, nasion, owoców są spożywane przez człowieka. Źródłem nieznanych dotąd zanieczyszczeń są lub mogą być nowe procesy technologiczne.

Koordynator Mirosław Dzikowicki 

     

Odsłony: 1939
  Tradycja i nowoczesność w ekologicznej kuchni Podlasia.
Bezglutenowy Marcinek


Uczniowie technikum pod kierunkiem swych nauczycieli odkrywają niezwykłe, tradycyjne receptury polskie i dostosowują je do współczesnych potrzeb dietetycznych. Klasa III c z opiekunem merytorycznym, panem Tomaszem Pietrzakiem oraz wychowawczynią Ewą Bielak rozpoczęła cykl wypraw kulinarnych i... wyruszyła na Podlasie w poszukiwaniu inspiracji dla zdrowia i smaku.

Jednym z odkryć stało się tradycyjne ciasto Podlasia - Marcinek, słodkie, smaczne i zdrowe.Marcinek to popularne i lubiane ciasto wielowarstwowe przełożone kremem śmietankowym.

 Ciasto jest typowe dla regionu Puszczy Białowieskiej, a konkretnie Hajnówki, z którym to miastem często jest kojarzone. I właśnie samorząd Hajnówki postarał się o wpisanie Marcinka na Listę Produktów Tradycyjnych. Ciasto jest czasochłonne , to prawda, ale efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania. Na Podlasiu to obowiązkowe ciasto na wszelkich uroczystościach: weselach, chrztach, urodzinach... Wyzwaniem było jednak dostosować przepis do wymogów diety bezglutenowej (stosowanej w leczeniu celiakii, Hashimoto, cukrzycy, nadciśnienia i in. schorzeniach). Zadanie było trudne, jednak...udało się i Kinga Woźniak pod czujnym okiem pana Tomasza Pietrzaka przygotowała przepis - niezwykły rarytas Podlasia w jego zdrowotnej wersji! Piekła to cudo cała klasa III c.
Bądźmy dumni z naszych polskich, regionalnych przepisów, które można dostosować do potrzeb wszystkich koneserów, w tym także osób, stosujących dietę bezglutenową.
Przepis Kingi Woźniak w dwóch wersjach - kliknij. Smacznego!

Odsłony: 2522

22.10.2017 r.

Rankiem, gdy się niechętnie budzisz, pomyśl sobie: budzę się do trudu człowieka. Czyż więc mam się czuć niezadowolonym, że idę do pracy, dla której się zrodziłem i zostałem zesłany na świat? Czyż na tom stworzony, bym się wygrzewał i wylegiwał w łóżku? Czyż nie do trudu, nie do pracy? Czyż nie widzisz, jak rośliny, ptaki, mrówki, pająki, pszczoły czynią co do nich należy, a stosownie do sił swoich przyczyniają się do harmonii świata? A ty nie chcesz czynić tego, co jest człowiecze? Nie spieszysz się do obowiązków nałożonych przez twą naturę?

( Marek Aureliusz)  

22 października  odbyło się spotkanie w Urzędzie Dzielnicy Białołęka dotyczące Puszczy Białowieskiej. Wśród prelegentów był prawnik, ekolog, była minister ochrony środowiska oraz wiele innych osób, które walczą o ratowanie naszego dziedzictwa przyrodniczego, w tym Adam Wajrak. Na spotkanie o charakterze ekologicznym przybyli również przedstawiciele KLUBU EKOLOGA ZSG (uczniowie), rodzice uczniów  oraz nauczyciele szkoły, działacze społeczni dzielnicy Białołęka, przedstawiciele rad osiedlowych, mieszkańcy i goście. Tematyka spotkania dotyczyła ochrony bogactw naturalnych oraz życia w zgodzie z naturą.

Odsłony: 2263

Klub Ekologa prowadzony jest przez panią Ewę Bielak. Na terenie szkoły podejmowana są działania o charakterze promocji ekologii, których celem jest:

- Uświadomienie odpowiedzialności za stan środowiska najbliższej okolicy;
- Dostrzeżenie zmian zachodzących w otaczającym środowisku oraz ich wartościowanie;
- Uczestnictwo w działaniach mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska;
- Ukazywanie możliwości współdziałania na rzecz ochrony środowiska;
- Prowadzenie obserwacji krajobrazu, jego elementów i składników, obiektów, procesów i zjawisk a także  doświadczeń mających na celu ocenę aktualnego stanu najbliższego środowiska;
- Poznanie niekorzystnych skutków  integracji człowieka w środowisko przyrodnicze;
- Nauka ekologicznego życia w szkole, we własnym domu, w środowisku;
- Poznanie form krajobrazu chronionego w regionie (parki krajobrazowe, pomniki przyrody, rezerwat przyrody);
- Uświadomienie wpływu odpadów na degradację środowiska oraz korzyści wynikających z ich selektywnego gromadzenia;
- Poszerzenie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, a szczególnie dotyczącej segregacji odpadów komunalnych i ich recyklingu;
- Zapoznanie ze skutkami niewłaściwego gospodarowania człowieka na Ziemi;
- Propagowanie na stronie internetowej szkoły różnych działań ekologicznych podejmowanych przez uczniów i tych skierowanych do mieszkańców oraz środowiska.

Odsłony: 2890

  Osiągnięcia Szkoły

https://www.admzsg.home.pl/2017/images/icons/varsaviansitycznaszkola.png

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły