logo_top
W KRĘGU TAJEMNIC DAWNEJ WARSZAWY

PROJEKT EDUKACYJNY

Spacer ze Stanisławem Augustem Poniatowskim - film

W ramach projektu były prowadzone kursy wiedzy o Warszawie we współpracy z TPW, co zaowocowało uzyskaniem przez uczniów brązowych i srebrnych oznak Młodego Przyjaciela Warszawy. Uczniowie z ZSG przygotowali impresję filmową, którą zaprezentowali w dniu 5 VI 2013 na uroczystości w Ministerstwie Gospodarki z okazji 50-lecia TPW.

Wystawa fotograficzna w ZSG

Akcję roku 2013 W KRĘGU TAJEMNIC DAWNEJ WARSZAWY uroczyście zainicjowała Szkolna Konferencja Kulturowo-Naukowa zrealizowana wspólnym wysiłkiem 25 kwietnia w Zespole Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego [ZSG] – nawiązująca do obchodów Światowego Dnia Książki (który przypada 23 kwietnia). A że był to czwartek, więc tej Szkolnej Konferencji Kulturowo-Naukowej patronowała też tradycja słynnych „Obiadów Czwartkowych” króla Stanisława Augusta.
Konferencję otworzyły wypowiedzi Pani Dyrektor ZSG Jolanty Litniewskiej oraz współorganizatorek akcji W KRĘGU TAJEMNIC DAWNEJ WARSZAWY: Pani Wiceprezes Fundacji Artibus - Muzyka, Obraz, Słowo Marii Szypowskiej, Pani Wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Marzeny Grochowskiej i Pani Profesor Ewy Skrońc-Bielak z ZSG.
Szkolną Konferencję uświetniły wykłady Pani Profesor Agnieszki Janiak-Jasińskiej z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pana Profesora Marka Olkuśnika z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Niezwykle interesująco mówili Oni o XIX-wiecznej Warszawie.
Na tejże Konferencji założycielka ambitnego wydawnictwa Drzewo Babel Pani Barbara Stępień opowiedziała o swoich doświadczeniach z książką w Polsce i o ciekawych „książkowych” kontaktach europejskich.
Uczniowie ZSG zaprezentowali pięknie wykonaną część artystyczną.
Sala była pełna młodzieży, która z zainteresowaniem wszystkiego słuchała.
Po zakończeniu Konferencji uważnie oglądano varsavianistyczną mini-wystawę w formie Roll Up’ów. Na rozwiniętych zwojach znajdowały się zestawy fotografii z komentarzami poświęcone zabytkom Warszawy zniszczonym podczas II wojny światowej i ich odbudowie zrealizowanej polskich trudem. Były zaprezentowano następujące tematy: Zamek Królewski, Archikatedra Św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta, Ulice Starego Miasta, Mury obronne Starego Miasta oraz Tablica Pamięci, która stoi od 10 lat na ul. Zapiecek przy wejściu na Rynek, tuż obok wmurowanej w bruk informacji o wpisaniu Starego Miasta przez UNESCO w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.


logo_wawa