Rok 2018 został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Dziedzictwa Kulturowego (European Year of Cultural Heritage/EYCH). Z tej okazji na terenie całej Europy ( w mediach, instytucjach i szkołach) odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia informujące, kulturalne, edukacyjne oraz zwiększające społeczną świadomość. Europejskie Dziedzictwo Kulturowe silnie współtworzy zbiorową pamięć i tożsamość Europejczyków. Bogata różnorodność państw, regionów, społeczności lokalnych w Europie stanowi o wymianie kulturowej, łącząc ludzi w każdym wieku, pochodzących z różnych środowisk i kultur. |
Na poziomie regionalnym dziedzictwo kulturowe sprzyja utrzymywaniu spójności lokalnej społeczności, integrując mieszkańców poprzez rewitalizację zaniedbanych obszarów, poprzez wzbudzanie potrzeby pracy i chęci podtrzymywania wspólnoty.
W Zespole Szkół Gastronomicznych na poziomach technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczniowie realizują podstawowe zadania wynikające z projektu poprzez zachęcenie do dzielenia się i docenienia wartości europejskiego dziedzictwa kulturowego jako dobra wspólnego.
W tym celu są realizowane lekcje i projekty nawiązujące do stałego projektu ZSG „Kultura w słowie i smaku zaklęta”. W trakcie lekcji uczniowie wspólnie gawędzą na temat wielokulturowości, oglądają filmy promujące regionalizm i globalizm, słuchają muzyki oraz jedzą własnoręcznie przygotowane specjały, a wszystko...w celu zwiększenia świadomości wspólnej historii oraz podzielanych przez Europejczyków wartości poprzez wzmocnienie poczucia przynależności do społeczności europejskiej.
Na jednej z lekcji królowały bezy, szarlotka, blok czekoladowy, kawa mielona oraz „Cztery pory roku” Vivaldiego.
Koordynatorem projektu w klasach technikum oraz w klasie II c z jest p. Ewa Bielak.