11 czerwca zakończyliśmy Innowację Pedagogiczną „Kiper herbaciany – podróże po smakach i aromatach napojów na bazie herbaty”, przeprowadzoną w klasie II TGH o profilu kelner. Autorski program innowacji został przygotowany przez p. wicedyrektor Marzenę Niedośpiał, nauczycieli przedmiotów zawodowych p. Dominika Orłowskiego i p. Ilony Leszczyńskiej. Partnerem projektu było Centrum Szkolenia Barmanów, przy którym działa Akademia Herbaty na czele z p. Prezesem Jerzym Czaplą, promującym herbatę na rozmaitych ogólnopolskich konkursach dla profesjonalistów i uczniów szkół gastronomicznych.
10.04.2018 r. odbyły się na SGGW, na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Katedrze Żywienia Człowieka, zajęcia dla uczniów uczestniczących w innowacji pedagogicznej „Trener personalny – racjonalne żywienie i ruch”. Zajęcia zorganizowała Pani dr inż. Elżbieta Wierzbicka.
Tym razem uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach w pracowni analizy sensorycznej, gdzie poznawali „Metody stosowane w sensorycznej analizie żywności”. Każdy z uczniów musiał określić rodzaj smaku i zapachu (kwaśny, słony, gorzki, słodki) a następnie zidentyfikować smaki w zakodowanych próbkach. Uczniowie identyfikowali również próbki zapachowe. Kolejnymi zajęciami praktycznymi realizowanymi w sali laboratoryjnej było „Wykrywanie obecności wybranych substancji w produktach spożywczych. Substancje celowo dodawane do żywności”. Na zajęciach tych uczniowie badali zawartość konserwantów w dżemach i napojach produkowanych przez różne firmy.
Fotorelacja:
27.03.2018 r. po raz kolejny odbyły się zajęcia dla uczniów uczestniczących w innowacji pedagogicznej „Trener personalny – racjonalne żywienie i ruch”.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych na SGGW, na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Katedrze Żywienia Człowieka. Nad przebiegiem zajęć z ramienia uczelni czuwała Pani dr inż. Elżbieta Wierzbicka. Zajęcia pozwoliły uczniom praktycznie zapoznać się z procedurami obowiązującymi podczas przeprowadzania wywiadu żywieniowego oraz poznać aktualne metody oceny stanu odżywienia. Każdy z uczestników mógł dokonać oceny swojego stanu odżywienia oraz dokonać oceny prawidłowości swojego jadłospisu. Szczególnie pomiary antropometryczne ciała wzbudzały zainteresowanie uczniów.
Zajęcia z zakresu oceny stanu odżywienia – wywiad żywieniowy i pomiary antropometryczne, prowadziły dr hab. prof. nadzw. SGGW Agata Wawrzyniak oraz mgr inż. Agnieszka Woźniak.
15.02.2018 r. klasa 1 a BSG pod opieką Pani Moniki Grabowskiej odbyła warsztaty kulinarne w Firmie Rational. Warsztaty dotyczyły pokazania wpływu obróbki termicznej żywności na jakość i czas przygotowania surowców i półproduktów. Warsztaty prowadził Piotr Słoński - absolwent naszej szkoły a obecnie Szef kuchni Akademy Rational. |
22 listopada 2017 druga grupa uczestników innowacji pedagogicznej „Trener personalny - racjonalne żywienie i ruch” odbyła zajęcia warsztatowe w siedzibie firmy RATIONAL - wiodącego producenta profesjonalnych pieców konwekcyjno-parowych. Szef kuchni Akademy Rational - Piotr Słoński, absolwent naszej szkoły, przekazał młodzieży informacje o nowoczesnych piecach oraz przeprowadził doświadczenia mające na celu wykazanie różnicy w przygotowywaniu potraw technikami tradycyjnymi i nowoczesnymi. Uczniowie byli zachwyceni funkcjonalnością urządzeń firmy Rational, które nie tylko gotują na parze, ale także grillują i pieką. Wszyscy byli zaskoczeni smakiem, barwą potraw, jak i szybkością ich przygotowania.
O nowinkach cukierniczych, czyli warsztaty na Poznańskiej. 13 listopada w naszej szkole gościła firma „Polmarkus”, która przeprowadziła warsztaty dla cukierników z klasy II. Celem zajęć było pokazanie nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych obecnie w cukierniach. Przedstawiciele firmy zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt, czyli „Ribot Tour”. Urządzenie to pracuje w wysokich i niskich temperaturach. |
Uczniowie wraz z instruktorkami p. Agnieszką Pawłowską i Bogusławą Pietraszek wykorzystali "Ribot Tour" i przyrządzili ciasto parzone oraz krem do tartaletek. Następnie na jego bazie przygotowali przepyszne ptysie.Na tym jednak pokaz się nie zakończył - p. Grzegorz Adamczyk zaprezentował kolejne urządzenie o nazwie "Coomatik", tym razem służące do wypieku korpusów do wyrobu tartaletek.
Uczniowie sami napełniali kremem upieczone korpusy ciasteczek, po czym pięknie je dekorowali. Praca okazała się dla nich nowym spojrzeniem na cukiernictwo, w którym obecnie wykorzystuje się naturalne składniki do wyrobów łakoci i najnowocześniejsze urządzenia cukiernicze. (Tekst: Eugenia Kościk).
16 listopada 2017 uczniowie uczestniczący w innowacji "Trener personalny - racjonalne żywienie i ruch” wzięli udział w wykładzie, zorganizowanym specjalnie dla naszych uczniów przez wykładowców SGGW uczestniczących w realizacji innowacji. Tematem wykładu było „Znaczenie diety w nietolerancjach pokarmowych. Fakty i mity dotyczące diety bezglutenowej”. Wykład wygłosiła dr inż. Aleksandra Kołota z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka. Nasi uczniowie uzyskali mnóstwo informacji na temat nietolerancji pokarmowych oraz ich skutków dla naszego organizmu. Nie mogło również zabraknąć informacji o dość kontrowersyjnej teorii dotyczącej diety bezglutenowej i potrzebie jej stosowania w przypadku ludzi zdrowych oraz wiadomości o chorobie trzewnej, zwanej celiakią. Tematem wykładu był również sposób diagnozowania oraz leczenia chorób wynikających z nietolerancji pokarmowych.
Wizyta w Hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport
9. listopada klasa 2 a Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej brała udział w szkoleniu dla uczniów kształcących się w zawodzie kucharz, w ramach porozumienia o współpracy w zakresie kształcenia w zawodach branży gastronomicznej pomiędzy Hotelem Courtyard by Marriott Warsaw Airport a Zespołem Szkół Gastronomicznym im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z organizacją pracy w Hotelu oraz przygotowywali posiłki pod czujnym okiem pracowników i Szefa Kuchni.
27. października 2017 r. uczniowie uczestniczący w innowacji pedagogicznej „Trener personalny - racjonalne żywienie i ruch” wzięli udział w XXV konferencji pod hasłem „Żywienie a aktywność fizyczna” organizowanej przez naszego partnera Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW). |
Problematyka dotycząca roli właściwego odżywiania się osób aktywnych fizycznie została przedstawiona przez znane autorytety w tej dziedzinie: dr hab. Jadwigę Malczewską-Lenczowską z Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, dr hab. Barbarę Frączek z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, jak również dr n. zdr. inż. Krzysztofa Durkalca-Michalskiego pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i członka Polskiego Związku Zapaśniczego. Podczas konferencji poruszono również tematykę związaną z profilaktyką odwodnienia i strategii właściwego nawadniania sportowców, jak również potrzebie stosowania suplementów. Nasi uczniowie zainteresowani tą problematyką znaleźli odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, chociażby jak w warunkach domowych przygotować napój izotoniczny, czym się kierować przy wyborze suplementu itp.
20 października 2017 r. odbyły się pierwsze zajęcia warsztatowe dla uczestników innowacji pedagogicznej „Trener personalny – racjonalne żywienie i ruch”. Zajęcia dotyczyły poznania nowoczesnych technik sporządzania potraw i porównania ich jakości z potrawami sporządzanymi metodami tradycyjnymi. Nasi uczniowie mieli również okazję poznać nowoczesny sprzęt grzejny. Zajęcia odbyły się w firmie Rational, która jest wiodącym producentem profesjonalnych pieców konwekcyjno – parowych a oprócz tego prowadzi w ramach RATIONAL CookingLive szkolenia dla kucharzy czynnych zawodowo. Warsztaty kulinarne w Akademy Rational prowadził nasz absolwent na co dzień pracujący w firmie Rational - Pan Piotr Słoński. |
Fotorelacja poniżej
16 i 17 maja 2017 r. uczniowie klas 1 a i 1 b Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej w ramach podpisanego porozumienia o wzajemnej współpracy miedzy Szkołą a Hotelem, po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez przedstawicieli Hotelu Hilton. Młodzież miała możliwość poznania organizacji pracy w hotelu, zasady i metody realizacji zadań w poszczególnych działach m.in.: recepcji, gastronomii, sali restauracyjnej i części hotelowej, uczestniczyła także w pokazie kulinarnym, prowadzonym przez szefa kuchni Hotelu Hilton - Łukasza Gołębiewskiego. Na zakończenie warsztatów uczniom wręczone zostały certyfikaty. |
Oto przykłady dotychczasowych działań wynikających ze współpracy z w/w hotelami:
W dniu 20.03.2017 r w kuchni Hotelu Marriott odbyła się lekcja praktyczna z udziałem uczniów naszej Szkoły. Uczniowie z klasy 2 d TGH pracowali po okiem szefów kuchni: z Panem Inderjit Manota – Junior Sous Chef oraz z Panem Zbigniewem Stankiewiczem – Supervisor.
W dniu 29.03.2017 r w ZSG „Poznańska ” odbyła się kolejna lekcja z udziałem przedstawicieli Hotelu Marriottt. W lekcji uczestniczyli przedstawiciel Hotelu Pani Carolina Collewijn – training colsuntant, Pani Gabriela Głowacka – kierownik recepcji, Pani Aneta Kowalewska – recepcjonistka oraz Pani Olga Ziębicka – HR Administrator i Pan Piotr Kwiatkowski –bellman. Udział w lekcji wzięli uczniowie klasy 1 g oraz 3 h TGH o specjalności technik hotelarstwa. Tematem lekcji było zameldowywanie i wymeldowywanie gości, sposoby rozwiązywania problemów pojawiających się przy obsłudze gości. Zostały też omówione predyspozycje osoby, która stara się o przyjęcie do pracy w hotelu.
W naszej szkole od 2002 roku działa niezmiennie aktywnie szkolne koło artystyczne- teatralno-dziennikarskie, prowadzone przez panią Ewę Bielak.
Głównym celem działań podejmowanych przez koło jest oprawa artystyczna imprez szkolnych i pozaszkolnych oraz uczestnictwo w konkursach artystyczno-literackich, przede wszystkim w Śródmiejskim Festiwalu Młodych Talentów, w którym od lat osiągamy sukcesy i zdobywamy laury.
Cele edukacyjne:
1. Rozwijanie zainteresowań humanistycznych i medialnych uczniów z uwzględnieniem przygotowania do matury ustnej oraz poszukiwania pracy na rynkach europejskich.
2. Doskonalenie umiejętności redagowania pisemnych i ustnych form wypowiedzi.
3. Kształcenie kultury żywego słowa, umiejętności artystycznych, wokalnych i scenograficznych..
4.Umiejętność autoprezentacji, sztuka komunikacji interpersonalnej- jak mówić, aby słuchano, jak słuchać, aby mówiono…
5. Rozwijanie indywidualnych zainteresowań czytelniczych.
6. Doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji utworu literackiego.
7. Edukacja kulturalna ( film, telewizja, teatr).
8. Warsztaty teatralno-happeningowe.
9. Realizacja ścieżki edukacyjnej- czytelniczo-medialnej.
10.Umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej- kształcenie korzystania z technologii informacyjnej- edytor tekstu, html,warsztat dziennikarza-praktyka.
11.Sztuka retoryki i komunikacji językowej.
12. Etyka mediów- czym jest netykieta?