W dniu w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie filozoficzno-literackie pt. „ TOPOS THEATRUM MUNDI W KONTEKŚCIE WALKI DOBRA ZE ZŁEM” poświęcone koncepcji czasu podzielonego tym razem na pojęcia dobra i zła. Temat spotkania odwoływał się do stałego motywu karnawału i karnawalizacji świata, czego przejawem są określone rytuały, a nawet moda, która stanowi znak w komunikacji międzyludzkiej.

Filozofowie często negowali realne istnienie zła. Wg św. Augustyna, filozofa i teologa, który w znaczący sposób wpłynął na poglądy kościoła katolickiego, a przez to i wielu z nas – zło po prostu nie istnieje, czyli nie ma ponadczasowego, realnego bytu. Nie mógł go stworzyć Bóg, który jest dobry i stworzył świat dobrym. Zło na świat sprowadził człowiek aktem wolnej woli, co więcej, ten wybór odbił się na otaczającym go środowisku. Grzech Adama skaził całość życia na tej planecie. Od tego czasu człowiek jest skłonny do zła, co znaczy, że odwraca się od wyższego dobra na rzecz dobra niższego. Pragnie wyższego dobra, albo tego, co wyższym dobrem mu się wydaje, a równocześnie wybiera niższe dobro.

Odsłony: 1210
Dnia 27 marca 2019 r. część klasy 3cT wraz z Panią Ewą Bielak wybrała się na widowisko pt: "Dziady" do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Pora była doskonała - piękne popołudnie, które zamieniło się w mistyczny wieczór, utrwaliło wspomnienia na zawsze.
Przygotowana adaptacja dramatu w wykonaniu "Teatru Hybrydy" UW chwytała za serce. Warto zaznaczyć, że "Teatr i Kabaret Hybrydy" funkcjonuje w Warszawie od 1957 r., gdzie cieszył się wielkim powodzeniem, szczególnie w czasach stanu wojennego.

Cenzura w tym konkretnym teatrze działała łagodniej niż gdziekolwiek indziej, tym łatwiej więc było wyrazić siebie, dlatego przychodzili tam młodzi twórcy, mogący robić wszystko, by się spełniać - w tym zbuntowani muzycy i niezależni twórcy. Jednakże w nowej rzeczywistości lat 90-tych ubiegłego wieku "Hybrydy" straciły swoją rolę i zaczęły podupadać. Pomysł odrodzenia Teatru narodził się z głównej inicjatywy Beaty Postnikoff w 2005 roku i trwa do dzisiaj. Placówka ta jest bardzo otwarta na nowe talenty i od 2005 r "przewinęło się" przez nią kilkaset wybitnych studentów i absolwentów.

Wracając do samego spektaklu, trzeba przyznać że artyści pokazali widzom, że "Dziady" są współczesną fabularną opowieścią, utożsamioną z aktualnymi problemami związanymi z... odrzuceniem i wyalienowaniem. Całe "spotkanie" wykonawców z widzami zyskało nieoczekiwaną oprawę dzięki fenomenalnej grze aktorskiej artystów. Wszyscy zgromadzeni oglądali spektakl z wielką uwagą, gdyż aktorzy byli bardzo przekonywujący do tego stopnia, że widzowie mogli odczuć ich wszelkie emocje. Realistyczne przeżycia wzbudzały ogromne emocje u odbiorców, powodując swoiste katharsis XXI wieku.
Warto zaznaczyć że widowisko przygotowały osoby różnych narodowości: Białorusi, Ukrainy, Syrii, Armenii i Polski. Całe spotkanie miało postać kameralną i trwało około godziny. Po spektaklu uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z artystami.
Gdybym musiała zarekomendować owe przedstawienie najprościej w świecie, brakowałoby mi słów, żeby to wyrazić. Wszystko od początku do końca było rzetelnie przygotowane i przemyślane. Zaangażowanie postaci było piorunujące. Gra aktorska na wielkim poziomie, który powala i inspiruje do działania i pójścia dalej w tym kierunku sztuki aktorskiej. Na zakończenie mogę jeszcze powiedzieć ,że studenci UW zrobili "kawał dobrej roboty", ukazując sztukę w taki sposób. Była to wirtuozeria słowa i gestu, na najwyższym poziomie!
Wiktoria Plona, klasa 3 c t
Odsłony: 1502

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. W naszej szkole obchodziliśmy to święto za pomocą happeningu dramowego.
Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI - UNESCO) w 1961 roku. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. W tym dniu na całym świecie są podejmowane inicjatywy teatralne, których celem jest uczczenie święta medium, znanego od starożytności.
W naszej szkole klasa I d ( pod opieką p. Ewy Bielak) w ramach Wiedzy o kulturze przeprowadziła w dniach 26-27 marca niecodzienny happening teatralny, oparty na próbie dekonstrukcji fabularnej dramatu Szekspira pt. „Makbet”.
Uczniowie za pomocą metody dramy edukacyjnej dokonali zderzenia prawdy historycznej dotyczącej teorii władzy feudalnej z toposem theatrum mundi oraz dokonali współczesnej oceny postaci dwójki głównych bohaterów - pary Macbeth.
Międzynarodowemu Dniu Teatru zawsze towarzyszy orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego teatralnego świata. Autorem pierwszego orędzia był Jean Cocteau. W tym roku napisał je Simon McBurney, współzałożyciel Théâtre de Complicité w Londynie. Celem jest promocja międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, zwiększenie współpracy ludzi teatru, uświadamianie opinii wagi sztuki oraz artystycznej kreacji w życiu codziennym.

Od 1983 roku z okazji tego święta Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego co roku przyznaje Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI.

Odsłony: 2024

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem młodej dziennikarki KD ZSG, naszej uczennicy, Kingi Owsiewskiej, a także zachęcamy do obejrzenia prezentacji na temat mody 20-lecia międzywojennego.
W KARNAWALE? TYLKO MODNIE I WESOŁO!!
W naszej szkole  odbyła się sesja  kulturowa dotycząca odbywającego się od początku stycznia karnawału, zorganizowana pod okiem Pani Profesor Ewy Skrońc - Bielak.
Wybrane osoby z klasy 1D, 1 J i 1 B pod opieką swych polonistek przygotowały liczne prezentacje dotyczące całej historii tego wydarzenia.
Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

Jest to okres od Trzech Króli do wtorku ’’diabelskiego”, czyli dnia przed Środą Popielcową, poprzedzający Wielki Post. Początki karnawałowych zabaw, połączonych z przebieraniem się, sięgają w Zachodniej Europie czasów średniowiecza, skąd powędrowały do Polski i zaowocowały powstaniem bogatej obrzędowości, wyrosłej na gruncie narodowych i ludowych zwyczajów. W miastach urządzano w najpiękniejszych salach, np. ratuszowych, bale karnawałowe, które często były balami maskowymi, natomiast w prywatnych mieszczańskich domach - prywatki.
Szczególnie huczne były zapusty w dworach szlacheckich i magnackich. W XVII wieku śpiewano, że na zapusty ’’nie chcą państwo kapusty; wolą sarny, jelenie i żubrowe pieczenie”, faktycznie od jadła i napoi uginały się stoły.

Odsłony: 1893

W dniu 31 stycznia  w naszej szkole odbyła się czwarta edycja programu kulturowego „Karnawał i karnawalizacja w kulturze europejskiej”.
W trakcie programu zaprezentowane zostały umiejętności artystyczno-zawodowe uczniów, a nauczyciele ZSG oraz zaproszeni Goście przygotowali tematyczne wykłady, w których przedstawiono zarys dziejowy związany z obyczajowością ludyczną oraz synkretycznym wykorzystaniem motywu walki postu z karnawałem. Nowością tematyczną tegorocznej edycji była swoista lekcja savoir- vivre stroju, tzw. „Elementarz mody”, w trakcie którego uczniowie dowiedzieli się, czym jest klasyka, a czym kreacja modowa i zdobyli wiedzę na temat dress-code XXI wieku.
Uroczystego otwarcia i zamknięcia IV edycji projektu dokonała wicedyrektor Elżbieta Fatyga, a wykłady tematyczne  m.in. zaprezentowały panie: Elżbieta Zarębska, Anna Mirończuk, Monika Stempień i Małgorzata Łukaszewska.

Odsłony: 2228


W ostatnich czasach bardzo dużo się dzieje, nie tylko na świecie, ale i w Polsce, począwszy od zamachu na akademię policyjną w Bogocie, spotkanie prezydenta Trumpa z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem,aż po… „rzeź dzików” w Polsce. Jednak na pewno w sercu każdego Polaka jest teraz tylko i wyłącznie jedno wydarzenie, zamach na Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.
W dniu zamachu Paweł Adamowicz uczestniczył w uroczystościach charytatywnych związanych z 27. finałem WOŚP. Gdy przebywał na scenie, został trzykrotnie raniony nożem przez napastnika. Zmarł następnego dnia po południu wskutek odniesionych obrażeń. Zamach spotkał się z ostrym potępieniem ze strony środowisk politycznych w Polsce oraz za granicą. Głębokie ubolewanie wyrazili, między innymi, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Odsłony: 1824

Na przełomie listopada i grudnia w Hali Koszyki odbyła się wystawa Galerii Green - sztuki Anny Kossakowskiej i Sylwii Łuczko - Zielony.

Dzieła Anny Kossakowskiej dotyczyły oczu, ich koloru, wyglądu. Autorka tych dzieł tworzy w różnych technikach malarskich, a jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i na świecie.

Malarstwo drugiej artystki, Sylwii Łyczko - Zielony, skupia się na naturze filtrowanej przez osobisty, artystyczny wybór i doznanie, stopniowo idąc w stronę symbolicznego i refleksyjnego ujęcia. Nieustanną inspiracją jest ciągły kontakt ze sztuką dawną i współczesną.

 Wystawę Galerii Green odwiedziły 4 klasy, a klasa 3 c z uczestniczyła w warsztatach kulturowych zorganizowanych przez p. Ewę Skrońc-Bielak.

Jeden z uczestników szkolnego kółka dziennikarskiego napisał wiersz zainspirowany obrazem Anny Kossakowskiej:

Odsłony: 1766
 

LEKCJA W NARODOWEJ GALERII SZTUKI

Co po Cybisie?

15 września w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” została otwarta nowa wystawa pt. „Co po Cybisie?” Na tej wystawie znajdziemy ponad 100 prac autorstwa wielu świetnych twórców, między innymi dzieła Jana Cybisa, Jana Berdyszaka, Henryka Błachnio, Andrzeja Dłużniewskiego i wielu więcej.

 

„Pokazujemy twórczość artystów z kanonu polskiej sztuki współczesnej — laureatów Nagrody im. Jana Cybisa. To bardzo ważna nagroda, przyznawana pod patronatem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków od 1973 r. Ta nagroda z jednej strony przypomina wybitnego malarza Jana Cybisa, a z drugiej honoruje twórczość żyjącego artysty" – powiedział kurator wystawy Michał Jachuła.

Wystawa została podzielona na 7 sal, według wielu różnych wątków, problemów, tematów. Każda sala opatrzona jest tytułem np. „Litania malarza”, „Zmierz obrazu”, ”Doświadczenie”. Jest to przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku, która obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych pozycjach artystycznych „po Cybisie:. Z drugiej- jej ambicją jest zaprezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.

Koło Dziennikarskie ZSG pod opieką p. Ewy Skrońc-Bielak, w towarzystwie studentów UW, w tym Laury Bielak (studentka Dziennikarstwa i Medioznawstwa: Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej) udało się do Zachęty na tę niezwykłą wystawę, która będzie czynna do 16 grudnia 2018 r.

 
Odsłony: 1874

NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” czyli kultura w słowie i smaku zaklęta…

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły czynnie włączyli się w ogólnopolską akcje Narodowego Czytania „Przedwiośnia”, które stało się jednocześnie możliwością niecodziennego odczytywania znaków kultury, ukrytych w tekstach z ubiegłego stulecia.

Zapraszamy do zapoznania się z fotoreportażem Koła Dziennikarskiego, który ukazuje wielkie zaangażowanie młodzieży we wspólną  naukę „czytania ze zrozumieniem”  oraz dramowej interpretacji lektur szkolnych.

Odsłony: 2025
Jesienią 2018 roku przypadło dwusetlecie badań polonistycznych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Z tej okazji z inicjatywy Dziekana Wydziału Polonistyki Profesora Zbigniewa Grenia w dniach 5-6 października 2018 roku odbyła się konferencja naukowa pod nazwą „Tradycja. Teraźniejszość. Przyszłość”.
Podczas całego tego wydarzenia odbyło się aż siedem konferencji na temat zmian zachodzących w języku polskim przez minione 200 lat, polskiej literatury oraz polskiej dydaktyki. W panelach udział brali literaturoznawcy, językoznawcy, kulturoznawcy, a także filozofowie, historycy, obecni i dawni pracownicy Wydziału, studenci i absolwenci, przyjaciele oraz sympatycy Warszawskiej Polonistyki, w tym przedstawiciele szkół i środowisk oświatowych.

Z inicjatywy pani Ewy Bielak uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kilku panelach dyskusyjnych oraz wykładach.

Koło Dziennikarskie ZSG (pod opieką pani Ewy Bielak) wyruszyło na Uniwersytet Warszawski w poszukiwaniu wiedzy na temat naszego narodowego dobra- języka i literatury polskiej. Jednym z najciekawszych wykładów okazał się „Język wśród ludzi”. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zapisem jednego z wykładów.

Odsłony: 1803

        Koło Dziennikarskie ZSG pod kierunkiem pani Ewy Skrońc-Bielak aktywnie uczestniczyło w niezwykłym wydarzeniu kulturowym, które miało miejsce w Warszawie w dniach 21- 23.09. 2018 rok. WGW to cykliczne wydarzenie artystyczne skupiające wybrane prywatne galerie sztuki, organizujące w tym samym czasie wystawy i imprezy towarzyszące Warsaw Gallery Weekend wzorowana jest na podobnych inicjatywach działających w innych ważnych ośrodkach artystycznych, takich jak np. Berlin Gallery Weekend. Przez kolejne trzy dni partycypujące galerie prezentują wystawy pod wspólnym szyldem oraz dodatkowo organizują debaty, spotkania i inne wydarzenia dodatkowe. Warsaw Gallery Weekend współpracuje z instytucjami publicznymi, m.in. z Zachęta czy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Uczniowie ZSG uczestniczyli w kilku eventach, a dodatkowym atutem popołudniowych spacerów po prywatnych galeriach było uczestnictwo zaprzyjaźnionych uczniów innych szkół oraz studentów UW, któzy pomagali we współnej interpretacji sztuki nowoczesnej. Pani Bielak (z żeńską częścią dziennikarzy) zachwyciła się wystawą Fundacji Galerii Foksal, Bartek i zaprzyjażniona młodzież - Galerii Czułość i Śmierć Człowieka.
Poniżej zapraszamy do zapoznania się z artykułem jednego z młodych dziennikarzy naszej szkoły.

W ubiegłym tygodniu w naszym mieście miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W sobotnie popołudnie, z okazji Warsaw Gallery Weekend (dumny przydomek, nieprawdaż?) wybraliśmy się na spacer po stolicy. Podążaliśmy śladami rozmaitych wystaw w celu odnalezienia duchowego posiłku, poprzez odświeżenie naszego spojrzenia na sztukę nowoczesną.

Odsłony: 1849

  Osiągnięcia Szkoły

https://www.admzsg.home.pl/2017/images/icons/varsaviansitycznaszkola.png

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły